Ratanový nábytek: Čím vyniká přírodní a kdy je lepší umělý?Romantický nábytek z přírodního i umělého ratanu se hodí do každého bytu, na balkon i zahradu. Odkud pochází a jaké jsou jeho výhody a nevýhody?

Historie ratanu sahá až do starověku

Z ratanového nábytku se lidé těšili už v dobách starého Egypta. Do Evropy se dostal v 16. století. Jako první si ho oblíbili Angličané. Tehdy ratan sloužil především jako materiál pro výrobu nábytku do zimních zahrad a salonů. V dnešní době bez problémů seženete ratanové pohovky, křesla i stolky nejen k venkovnímu použití, ale také do interiéru.

Náš obchod, ratan.cz, patří k přímým dovozcům exotického ratanového nábytku. Každý kus je originál. Přes 90 % nabízeného sortimentu jinde neseženete.

Přírodní ratan

Nábytek z pravého ratanu pletou domorodci z palmových lián, které rostou v pralesích Malajsie, Filipín a Singapuru. Tyto šlahouny mohou dorůst až do 100 metrů, přičemž si po celé své délce zachovávají stejný průměr. Díky tomu jsou liány pevné, ale zároveň ohebné, lehké a odolné. Díky těmto vlastnostem je přírodní ratan ideálním materiálem k výrobě nábytku.

Každá ratanová liána prochází ručním zpracováním: Nejprve se suší, následně zbarvuje do požadovaného odstínu a nakonec ošetřuje lakem. Při výrobě nábytku se ratan kombinuje s lehkými kovy nebo dřevem.

Výhody nábytku z přírodního ratanu

Blíže k přírodě

Ratan má své elegantní nenapodobitelné kouzlo. Vzhledově se přírodní ratan skvěle hodí na zahradu, balkon, terasu i do interiéru. Zastánci přírodního stylu si mohou nábytek z ratanu pořídit i do ložnice, obývacího pokoje nebo pracovny. Vybírat můžete z několika barev, odstínů a druhů výpletů. Vyhraje to u vás ratan v medové, šedé nebo hnědé barvě?

Nízká váha

Protože nábytek z přírodního ratanu téměř nic neváží, můžete ho podle aktuální potřeby kdykoliv a kamkoliv přesunout. Zvládnou to i děti, senioři a lidé, kteří nemají tolik sil.

Vysoká odolnost

I když se vám může zdát, že je ratan křehký, není tomu tak. Jedná se o jeden z nejpevnějších a nejodolnějších materiálů, které příroda poskytuje. Nábytek z přírodního ratanu vám vydrží dlouhá léta, pokud se o něj budete správně starat.

Pohodlí

Ratanová křesla, židle i lehátka jsou velmi pohodlná na sezení. Pro ještě větší komfort použijte měkké polstrování. Seženete ho v různých barvách. Když polstry vyměníte, v mžiku změníte ráz celého interiéru. Kdo vyzkouší lehce poddajný přírodní ratan, už nechce sedět na klasické židli.

Široký výběr

Díky velké oblibě tohoto nábytku seženete v obchodech ratanové stoly, židle, křesla, jídelní sestavy, sedací soupravy, lehátka, lavice i různé bytové doplňky. Přírodním ratanem si tak můžete snadno vyzdobit celý byt či dům.

Nevýhody nábytku z přírodního ratanu

Musíte si správně vybrat

Pokud si chcete pořídit nábytek do interiéru, hledejte spíše loupaný ratan namořený do některého z mnoha různých barevných odstínů. Ratanový nábytek na zahradu se vyrábí z neloupaného ratanu a následně lakuje bezbarvým nátěrem. Díky tomu získává ratan větší odolnost a delší životnost.

Potřebuje pravidelnou péči

Pokud přírodní ratan pravidelně neudržujete, snadno se poškodí a dlouho vám nevydrží. Se správnou péčí se z něj ale budete radovat dlouhé roky. Každých pár dní nábytek z přírodního ratanu oprašte prachovkou nebo otřete vlhkým hadříkem.

Jednou měsíčně je dobré ho vyluxovat a odstranit veškerý prach. Pokud se začne loupat svrchní lak, lehce ho zabruste a přetřete bezbarvým lakem určeným na dřevo.

Je citlivý na vlivy počasí

Přírodnímu ratanu nevadí krátkodobý pobyt v dešti, ale rozhodně by neměl stát delší dobu v kaluži vody nebo na mokré trávě. Stejně tak není vhodné ho vystavovat přímému slunečnímu záření nebo mrazu. Nejlépe uděláte, pokud nábytek ukryjete pod střechu a zabráníte možnému poškození. Na zimu přírodní ratanový nábytek uložte na suché místo, kde ho nebude ohrožovat vlhkost a mráz.

Vyšší cena

Za přírodní ratan si oproti umělé verzi připlatíte. Důvodem je nejen cena materiálu, ale i nákladnější způsob výroby.

Umělý ratan

Pokud se vám líbí vzhled přírodního ratanu, ale chcete ušetřit peníze i čas, který byste jinak strávili údržbou, je pro vás ideální nábytek z umělého ratanu. Jedná se o téměř nezničitelný materiál, který vydrží libovolné rozmary počasí. Vzhledově je velmi podobný přírodnímu ratanu a seženete ho v mnoha různých barvách a designech.

Výhody nábytku z umělého ratanu

Vydrží i extrémní počasí

Nábytek vyrobený z umělého ratanu můžete nechat stát na zahradě bez jakékoliv ochrany od jara až do podzimu. Přes zimu vydrží uložený ve sklepě i na půdě. Nevadí mu déšť, vítr, slunce, sníh ani mráz.

Snadná údržba

Syntetický ratan nepotřebuje žádnou speciální péči. Přes léto ho můžete občas setřít vlhkým hadříkem a před zahájením sezóny jen opláchnout proudem vody, případně umýt běžným saponátem.

Nízká hmotnost

Stejně jako nábytek z přírodního ratanu, je i tato umělá verze velmi lehká a snadno přenosná. I přesto mívá zahradní nábytek z umělého ratanu stabilní a širokou konstrukci, která odolá i poryvům větru.

Žádné rozplétání

Nábytek z umělého ratanu se vám nikdy nerozplete. Vlákna jsou totiž pevná, vysoce odolná a dlouhodobě drží původní tvar.

Nevýhody

Nutnost správného výběru

Pokud se rozhodnete pro pořízení nábytku z umělého ratanu, budete muset věnovat více času jeho výběru. Zaměřte se především na typ konstrukce. Nejlevnější dřevěná konstrukce sice pěkně vypadá, ale je choulostivá na plíseň a časem ztrouchniví. Lepší variantou je odolný hliník nebo ocel.

Dejte pozor na příliš levný nábytek

Protože je nábytek z umělého ratanu tolik oblíbený, nabízí ho v dnešní době mnoho kamenných i online prodejen. Široká nabídka však obsahuje i nekvalitní kusy. Abyste se vyhnuli špatnému nákupu, vybírejte nábytek jen u osvědčených prodejců a vyhýbejte se až příliš levným kouskům.

Váháte, jakou židli, stůl, pohovku, nebo celý set vybrat? Kontaktujte naše designéry kdykoli od pondělí do pátku mezi 9. a 17. hodinou. 

/

Tady je jistota: přímý dovoz z exotiky

 • Přímý dovoz z exotiky

  Zboží sami dovážíme,
  nejsme překupníci

 • 100% Zboží skladem

  Všechny produkty
  ihned odesíláme

 • Ověřeno zákazníky

  Desítky tisíc
  spokojených zákazníků

 • Jedinečné produkty

  90% sortimentu
  jinde neseženete

 • Garance kvality

  Každý kus ručně balíme
  a kontrolujeme

 • Vzorková prodejna

  Navštivte nás
  ve Žďáru nad Sázavou